CENTRUM WALZEL - mezimestí / est. 1852

+420 702 208 528

Sokołowsko

Tipy na výlety · Sokołowsko

Sokołowsko je vesnice a klimatické lázně v gmině Mieroszów v okrese Wałbrzych v jihozápadním Polsku. Před rokem 1945 byla součástí Německa. Leží zhruba 4 kilometry severovýchodně od Mieroszówa, 11 kilometrů od Meziměstí. Nachází se v nadmořské výšce 540 až 590 m n. m. a žije zde 880 obyvatel.

V roce 1854 zde bylo otevřeno první sanatorium pro osoby trpící tuberkulózou.

Největší rozkvět zažilo Sokolowsko v 19. století, kdy zde působil Dr. Hermann BREHMER, ve své době jeden z nejúspěšnějších lékařů, který se zabýval léčbou plicních chorob, hlavně tuberkulózy. Ten zde v roce 1855 otevřel sanatorium Grunwald, kde se jako na prvním místě na světě začala léčit plicní tuberkulóza průkopnickými metodami, které posléze převzala většina tzv. klimatických lázní. Základem zdejší léčby byla dieta a pobyt na slunci a čerstvém vzduchu. Rozhodují roli ve velmi úspěšné léčbě mělo místní mikroklima s čistým vzduchem, důležitá byla i poloha městečka uprostřed hlubokých lesů v údolí, což chránilo obec před větrem a případným znečištěním. Díky svému novátorskému přístupu dosáhl Dr. Brehmer fenomenálních úspěchů a věhlas jeho léčby i sanatoria rostl. Görbersdorfu se postupně začalo přezdívat “Slezský Davos”, i když mnohem výstižnější by bylo, kdyby se Davos označoval jako “Švýcarský Görbersdorf”, protože proslulé klimatické lázně ve Švýcarsku byly vybudovány podle vzoru sudetského Görbersdorfu. Tehdejší kvalita místního ovzduší musela být opravdu úžasná, vždyť Sokolowsko leží v nadmořské výšce pouhých 500 m.n.m. a všechny ostatní srovnatelně významné klimatické lázně byly vysoko v horách (Zakopane – Tatry, Davos – Alpy).

Na konci 19. století v dobách největší prosperity se v Görbersdorfu léčilo až 2000 pacientů. Aby uspokojil rostoucí příval pacientů, vybudoval Dr. Brehmer v Görbersdorfu naprosto neuvěřitelnou stavbu – SanatoriumGrunwald. Obrovská budova sanatoria byla celá vyzděna z červených cihel v neogotickém stylu s jemnými orientálními prvky. Pohádková stavba se vyznačuje četnými věžičkami, arkýři, balkony s cihlovými ornamenty nebo okenní otvory s ostrými i jemnými křivkami. Stěny byly zdobeny keramickými obklady a glazovanými cihlami. I dnes, kdy z bývalé slávy sanatoria zbývá jen pouhý zlomek, působí první setkání s ruinami téhle stavby zcela neopakovatelným dojmem.

Více informací - SOKOLOWSKO

Potřebujete poradit nebo chcete více informací?

+420 724 351 801
sat

Sokołowsko

Podobné tipy na výlety


Používáme cookies ke zlepšení fungování našeho webu. Pokračováním v prohlížení souhlasíte s jejich používáním.

SOUHLASÍM